reklam, matbaa, organizasyon, kartvizit, etiket, 3 boyutlu kartvizit, 3 d kartvizit

Kartvizit

İş dünyasında önemli bir yeri olan kartvizitler, doğru kullanıldığında kart yığını arasından sıyrılmayı sağlıyor. Kartviziti nasıl verip nasıl almalısınız, rengi nasıl olmalı gibi ayrıntılar size yol gösterebilir...

Sıradan bir kart deyip geçmemek gerekiyor kartvizitleri... Çünkü bu kartlar doğru kullanıldığında birçok kapıyı açabiliyor. Kişinin iş dünyasındaki aynası olan kartvizitler, bulunulan konum, sahip olunan unvan ve şirketi belirten profesyonel bir kimlik. Bu nedenle profesyonel yaşamda kimlik olarak kabul edilen kartvizitleri kullanırken belirli kurallara dikkat etmek gerekiyor. 

Kartvizit kullanımı ile ilgili bir makale yazan Todd Natenberg, kartvizitleri özellikle satış dünyasının en değerli araçlarından biri olarak değerlendiriyor. “Kartvizitin gücünü ve zararını tüm yönleriyle anlamamı sağlayan pek çok olay yaşadım” diyen Todd Natenberg, yanında kartvizit bulundurmayanlardan hiç de profesyonel olmayan kartlara kadar pek çok durumla karşılaştığını söylüyor.   

Birçok insanın, kartvizitlerin her iki taraf için de karşılıklı fayda anlamına gelen bir fırsatı temsil ettiğini anlamadığını belirten Natenberg, karşınızdaki kişinin üzerinde bırakacağınız etkide kartvizitinde önemli olduğunu belirtiyor.

Kartvizit hangi özellikleri taşımalı?
Bu konuda farklı görüşler olmasına karşın herkesin birleştiği nokta, kartvizitin kurum kimliğini doğru yansıtması gerektiği. 

Parlaklık ve renk
Bir kartviziti farklı kılan en önemli özellik rengidir. Ancak önemli olan kartın ne kadar güzel göründüğü değil, işlevi. Kartın uyandırdığı ilk etki rengi ile ilgili ancak kartın üzerindeki yazıların okunmasını engelleyecek bir renk kullanılmaması gerekiyor. Seçilen rengin işin niteliği ile uygun olması dikkat edilecek ilk nokta. Özellikle parlak ve koyu renkler, kartvizite not almayı engeller. Diğer yandan rengin logo ile uyumlu olması gerekiyor. Logonun etkisini azaltacak ve formunu bozacak renklerin tercih edilmemesi öneriliyor. Kartın basımında kullanılan mürekkebin de renk ve kağıdın dokusu ile uyumlu olması gözden kaçırılmamalı. Açık ve soluk renkli mürekkepler kağıtta iyi durmaz. 

Kartta olması gerekli bilgiler 
Bir süre öncesine kadar kart üzerinde kişinin adı, unvanı, şirketin adı, adresi ve telefonu yer alıyordu. Daha sonra faks numarası, internet adresi, e-posta adresi gibi bilgiler de eklenince kartlar iyice kalabalıklaştı. Bu da kullanılan fontların daha küçük olmasına dolayısıyla daha zor okunmasına yol açtı. Bu durumu önlemek için kart üzerinde kullanılacak bilgilerin işe yarar olması gerekiyor. Örneğin bilgi işlem sektöründe ya da bölümünde çalışan birinin kartının üzerinde şirketin adresinin ayrıntılı olarak yer alması gerekmeyebilir. Ancak internet ve e-posta adresi mutlaka bulunmalı. 

Her boş alandan faydalanmalı mı? 

Kartvizitin ön yüzünde gerekli olan tüm iletişim bilgileri, şirketin adı ve logosu, kişinin adı ve unvanı mutlaka yer almalı. Bu bilgiler yeterince yer kapladığı için ek bir bilgiye gerek kalmıyor. Ancak bazı iletişim uzmanları, kartın arkasının da kullanılmasını öneriyor. Yalnız tam tersini düşünenler de yok değil.  Kartı alan kişinin arkaya sizinle ya da şirketle ilgili not almasına izin verilmesi noktasında bu öneri de dikkate alınabilir. Ayrıca kartın arkasının siyah ya da başka bir renge sahip olması da not almayı engeller. Yine kartın arkasını Türkiye’de alışkanlık olduğu gibi çizilmemesi de dikkat edilmesi gereken başlıklar arasında yer alıyor. 

Japon iş adamlarına dikkat!
Her alanda kesin kuralları olan ve geleneklerine bağlı yaşayan Japonlar kartvizitlere büyük önem veriyor. Bu ülkede bir iş görüşmesine başlamadan önce mutlaka kartvizit değişimi yapılıyor. Hafif sarı renkli kartvizitler makamın itibarı ve yüksekliğini gösterir. Kartı aldığınızda mutlaka okumalı ve kişinin adını ve unvanını anladığınızı ve memnun olduğunuzu gösterir şekilde kafanızı sallayıp gülümsemelisiniz. 

DOĞRU KARTVİZİT VERME YÖNTEMLERİ
• Kartvizitleri gönderilmesi gereken herhangi bir kağıt, kart ya da dosyaya yapıştırmak ya da zımbalamak iş dünyasında hoş karşılanmıyor. 
• Birine kartvizit verirken arkasını paraflamak,  size verilmiş kartvizitleri başkasına vermek de doğru değil. 
• El sıkışmadan önce kartvizitinizi vermelisiniz. 
• Kartı iki elle ya da sağ elle vermeli aynı biçimde almalısınız. 
• Aldığınız kartviziti hemen cüzdan ya da cebinize koymayıp incelemelisiniz. 
• Toplantı sırasında verilen kartvizitlerle oynamamalısınız. 
• Biri size kartvizit vermeden siz vermemelisiniz ve “bir kartınızı alabilir miyim” dedikten sonra siz de kart vermelisiniz. 
• Birden fazla kartvizit vermemelisiniz.

Kartvizit Fiyatları veya Siparişleriniz için Gerekli Bilgiler

Kartvizit basımı ve fiyat bilgilerinin netleştirilebilmesi için öncelikle aşağıda yer alan bilgilerin belirlenmesi gereklidir. Bu bilgilerin netleşmesinden sonra firmamızla irtibata geçip fiyat bilgisi isteyebilir veya tasarım çalışmalarını başlatabilirsiniz. Yapılabilecek bazı kartvizit çeşitleri ile ilgili olarak kartvizit anasayfasında geniş bir bilgi yer almaktadır. Buradan da direk seçim yapıp bize dönebilirsiniz.

 

Kartvizit fiyat bilgileri veya sipariş vermek için gerekli bilgiler şunlardır:

-Kullanılmasını istediğiniz kağıt türü,

-Kartvizit kağıdı üzerinde parlak veya mat selefon (ince zar tabakası) istenip istenmediği,

-Kartvizit üzerinde kısmi lak (bölgesel parlaklık), gofre (kabartma), altın-gümüş-bakır-renkli yaldız, flok baskı  veya özel kesim gibi özellikler istenip istenmediği,

-Kartvizit basımında kağıdın ön ve arka yüzeyinin kullanılıp kullanılmayacağı bilgisi,

-Yapılacak baskının renkli/resimli olup olmadığı, değilse kağıt üzerine kaç renk baskı yapılacağı,

-Kartvizit ebatları,

-Kartvizit adedi,

-Ekstra farklı bir işçilik veya özellik istenip istenmediği.

Kartvizitte Bulunması Gereken Bilgiler

Kartvizit, kişisel veya kurumsal tanıtım ve ulaşılabilirlik sağlama işlevine sahip bir materyal olması bakımından, üzerinde asgari düzeyde bazı bilgilerin bulunmasında fayda olduğu düşünülmektedir. Bu bilgiler gelişen ve değişen dünyada zamanla farklılıklar arzetmektedir. Bu bilgilere ek olarak, kişi veya kurumun kullanım şekli veya ihtiyaçları doğrultusunda farklı bilgilere de yer verilebilmektedir.

Aşağıda günümüz şartlarına uygun olması bağlamında, asgari düzeyde ve kişi/kurum ihtiyaçları doğrultusunda kartvizit üzerinde bulundurulması gerektiği düşünülen bilgilerin bazılarına yer verilmiştir.  

Kurum adı

Kurum logosu

Kurumsal iş alanı bilgileri

Şahıs adı

Şahsi/Kurumsal Ünvan

Telefon/Faks bilgileri

Adres bilgileri

Web adresi

Elektronik posta adresi

:

:

:

:

:

:

:

:

:

Kartvizit Kağıtları

Kartvizit baskılarında ilk olarak ne tür bir kağıt kullanılacağına karar verilmelidir. Kartvizit basımında genellikle tercih edilen kağıtlar, Tuale kağıt, Kuşe kağıt, Amerikan bristol kağıt, Japon bristol kağıttır. Firmaların talebine göre özel kağıtlar da kullanılabilmektedir.

Başlıca kullanılan kartvizit kağıtları ile bu kağıtların zemin ve duruşları hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, bu hususta aşağıda elden geldiğince tanımlamalar yapılmaya çalışılmıştır.

 

Tuale kağıt: Zeminine elle dokunulduğunda pütürlü bir doku hissedilir, zemininin pütürümsü olduğu gözle de net bir şekilde görülebilmektedir. Kartonumsu sert bir duruşa sahiptir. Tek yüzüne veya  çift yüzüne baskı yapılabilmektedir. Daha çok beyaz renkli çeşidi kullanılsa da farklı renklere sahip çeşitleri de bulunmaktadır. Hemen hemen her kağıtta olduğu gibi tuale kağıtta da farklı gramajlar bulunmaktadır.

 

Kuşe kağıt: Her iki yüzü de düz ve pürüzsüz, hafif yağlı görüntüde, yarı yumuşak bir yapıya sahiptir. Kuşe kağıtlar kartvizit basımında kullanıldığı gibi, el ilanı, broşür ve kataloglarda da kullanılmaktadır. Tek yüzü veya çift yüzüne baskı yapılabilmektedir. Kartvizit baskılarında 300-350 gram arasındaki çeşitleri basıma uygun olan gramajlarıdır. Üzerine mat veya parlak selefon kaplanmasına başarılı bir şekilde cevap verebilmektedir. Farklı baskı tekniklerine de cevap verebilme özelliğine sahiptir.

 

Amerikan Bristol kağıt; Bir yüzü beyaz arka yüzü ise hafif kirli beyaz görüntüde olup, hafif kartonumsu bir yapıya sahiptir. Genel olarak tek yüzüne baskı yapılmaktadır. Arka yüzüne baskı yapılmayacak olan veya tek renk baskı yapılacak olan kartvizitlerde kullanılması uygundur. Farklı gramajlarda çeşitleri vardır. Genelde kalın gramajlı  çeşitlerine baskı yapılmaktadır. Kartvizit basımında minimum 250 gram kullanılmasında fayda vardır. Zemini üzerine parlak veya mat selefon uygulanabilmekte veya farklı özellikler eklenebilmektedir.

 

Japon Bristol kağıt; Görüntü itibariyle Amerikan bristolle benzer bir görünümdedir. Farklı olarak her iki yüzü beyaz olup baskı yapılabilmektedir. Düz, pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Hafif kartonumsu bir görüntüdedir. Çeşitli gramajlara sahip çeşitleri vardır. Kartvizit baskıları için genellikle 300 gram veya 350 gram çeşitleri kullanılmaktadır. Yüzeyi üzerine yine ekstra işçilikler uygulanabilmektedir.