reklam, matbaa, organizasyon, kartvizit, etiket, 3 boyutlu kartvizit, 3 d kartvizit

Magnet

Magnet, etiket veya kartvizit benzeri, ancak bir manyetik alanı olan reklam malzemesidir. Mıknatısın en önemli özelliği ferromanyetik malzemeleri üzerine çekmesidir. Kendi kalıcı manyetik alan oluşturan bir malzemeden yapılır. Sözgelimi, bir buzdolabı mıknatısı, buzdolabının kapağına tutturularak promosyon reklam amaçlı kullanılabilir.

Magnet, firmaların isim, ünvan, logo, adres, telefon bilgilerini veya yapılan işle ilgili görsellerini içeren, müşteri ile irtibat sağlama amaçlı kullandıkları bir matbaa ürünüdür. Bazı metal yüzeylere ve buzdolabı üzerine mıknatıs özelliği sayesinde zehmetsizce tutturulabilen bir yapısı vardır. Magnet kalınlıkları mikron olarak olarak ifade edilmektedir. Yaygın olarak 40 mikron kullanılmaktadır. Matbaada ofset baskı makinalarıyla basımı yapılabilmektedir. Magnetler firmaların müşteri portföyüne yeni müşteriler ekleme veya oluşturdukları müşteri porföylerinin kalıcılığını sağlama noktasında önemli bir işleve sahiptir. Genellikle ev ve işyerlerine paket servis yapan gıda firmalarınca kullanımı yaygındır. Bu ürünü kullanan işletmelere, kartvizitten daha ziyade magnete önem vermeleri önerilmekte ve magneti olabildiğince fazla müşterisine ulaştırmaları tavsiye edilmektedir. Bloknotlu magnet, damlalı magnet gibi farklı eklentilerle de üretilmektedir. Magnetlerin farklı alanlarda da kullanımı artmaktadır. Bunlarda bazıları; magnetli davetiye, magnet nikah şekeri olup bunun dışında araçlar üzerine reklam panosu olarak kullanılması da işlevlerinden birisidir.


Magnet, demir, nikel, kobalt dahil, bazı metaller, bazı alaşımlar (örneğin, Alnico) ve bazı doğal mıknatıs taşı gibi mineraller üzerinde manyetik bir çekim oluşturmaktadır.